Jazda na vlne

horsesDelím sa s vami o moje poznámky z čítania knihy Jazda na vlne, v pôvodnom znení Horses don’t lie – The magic of horse whispering, napísali Chris Irvin a Bob Weber. Ide o postrehy a múdrosti veľmi nápomocné pri pobyte okolo koní. Často sú vytrhnuté od súvislostí – aj tak ale dúfam, že budú nápomocné.

“Kôň musí ísť za každých okolností dopredu”
“Keď kôň spraví, čo po ňom žiadaš, nechaj ho”
“Nelep sa koňovi pred oči, nechaj mu priestor aby mohol dýchať”
“Ak sa ti kôň otáča zadkom, neváži si ťa”
“Kone myslia polárne, Je pre ne buď to či ono, ten či ona, dnu či von. Slovo ‘medzi’ je pre ne zdrojom napätia a znepokojenia. Tiež nechápu slovu ‘skoro'”
“Tak ako kačku to tiahne k vode a psa naháňať mačku, tým najzákladnejším pudom koňa je nemať s nami nič spoločného”

Základy konského myslenia
1) Žiadny kôň (a ani človek) nedokáže ovládať iného koňa, pokiaľ ni je ustavené puto vôle.
2) Aby bolo toto puto ustavené, treba najprv súťažiť, aby sme videli, kto je naozaj tým lepším koňom.
3) Pri sútažení je jedno kam ideme. Záleží iba na tom, ako sme sa tam dostali.
4) Kone si nikdy nehovoria, kam majú ísť, namiesto toho si hovoria, kam ísť nemajú.

Cieľom neodporového (nerezistenčného) výcviku je získať si úctu a dôveru koňa tým, že sa budeme chovať ako “lepší kôň”. Netreba sa snažiť hrať na koňa na “mravne vyššej úrovni” a úplne sa vyhýbať používaniu násilia, pretože to najpriamočiarejšie dorozumievanie sa medzi koňmi sa odohráva práve kúsaním a kopaním. Treba sa ale mať na pozore, lebo keby sme tlak z našej strany prehnali, prestane byť koňom chápaný ako “konský jazyk” ale ako rozzúrené náladové správanie sa dravca, ktorý stratil sebaovládanie.

Funkcia uzdičky a oťaží
1) Zabrániť alebo znemožniť nechcenému ohnutiu krku koňa. Pravá oťaž neťahá preto,aby sme koňa zahnuli doprava ale preto, aby zabránila koni pohybu doľava. Ľavá oťaž neťahá doľava, len zabraňuje nechtenému pohybu koňa doprava. Lepšia je neustála pôsobiaca ľahká ruka, ktorá sústavne (akoby pre istotu) bráni pohybu nechceným smerom, ako ruka, ktorá zatiahne až keď sa kôň zlým smerom vyberie. Keď chceme zatočiť koňa doľava, nemali by sme ťahať za ľavú oťaž ale namiesto toho povoliť oťaž pravú. Zadržiavajúci tlak je ako stena alebo plot. (Dali by ste prednosť keby vám dakto ťahal hlavu doľava alebo keby pred vami naľavo otvoril bránku?) Správny ohyb by mal začínať okolo vnútornej nohy koňa. Kôň by sa mal ohnúť po celej dĺžke svojej chrbtice. Ohyb ku ktorému dochádza v trupu alebo hrudnom koši by mal postupne prechádzať celým telom. Vnútorná noha sa ohýba a vytvára hybnú silu, potom uvoľňujeme vonkajšiu oťaž a umožňujeme koňovi ohnúť sa do oblúku. Vnútornú ohýbajúcu sa nohu tlačíme vpred a von do bloku tvoreného oťažami. Keď je potom tento blok uvoľnený, koňovi je umožnené  zahnúť. (Podrobnejšie to bude opísané nižšie.)
2) Udržovať koňovi správne posadenú hlavu. Keď má kôň hlavu zdvihnutú alebo zvrátenú dozadu, dochádza k stlačeniu stavcov a chrbte a kôň má v dôsledku toho stuhnuté telo. Napnutý chrbát je príliš stuhnutý aby sa dal ohnúť na vonkajšiu oťaž. Navyše je kôň v tejto polohe nekľudný, stráca rovnováhu a to ho znepokojuje. Do mozgu sa mu naplavuje adrenalín a ten môže v koňovi vzbudzovať strach alebo odpor. A násilným ohýbaním oťažami stav iba zhoršujeme. Pokojný kôň by mal mať krk v rovine s kohútikom a mierne hlavou pri chôdzi pokyvovať zboka nabok. Riešením je zľahka ohnúť ľavou oťažou v okamihu, keď kôň našľapuje na ľavú nohu a pravou keď na pravú. Akonáhle dá kôň hlavu do správnej polohy prestaneme. Zrejme to bude chcieť nejakú dobu a dosť trpezlivosti ale nakoniec koník pochopí že sa viac oplatí držať hlavu v prirodzenej polohe.. aj ak mu na chrbte neprirodzene sedí človek 🙂 Treba dávať ale veľký pozor a najprv si presne nacvičiť kedy má kôň kde ktorý nohu. Mierne ťahať za oťaž robí dobrotu iba v okamihu, keď kôň na tú-ktorú nohu práve došľapuje. To isté platí nielen v kroku ale aj v kluse a cvale.
3) Zhromaždenie koňa. Nie je to nutné vedieť. Niektoré koníky stým majú problém a nie je to s nimi ľahké dosiahnuť. Koňa “nepozbierame” tak, že mu pritiahneme hlavu, ale tak, že mu budeme čiastočne blokovať pohyb vpred, pričom mu stále nechávame dostatok energie pre pohyb vpred – ako priehrada ktorá zbiera vodu do rezervoáru. (priehrada nikdy nejde proti rieke, brehy rieky nikdy nehovoria rieke kam ísť.. iba kam nejsť). Nápomocné prirovnanie: ako zhromaždenie vody do priehrady, nezahradíme rieku ale celú, priehradu vždy plníme postupne. Ak sa kôň pod nami pohybuje napred v primerane rovným chrbtom, môžme pokračovať a pobiedzať ho sedom a holeňami, pričom pomocou udidla časť pohybu vpredu zadržujeme. Sedom a holeňami ho pobiedzame vpred zatiaľčo oťažami, pažami, ramenami, chrbtom, bokmi a sedom pohlcujeme tlak udidla, ruky držia oťaže pevne. Koňovi vlastne hovoríme: pracuj usilovnejšie, nie rýchlejšie, viac sa do toho pohybu opri. Ak kôň naozaj beží z hlavou v úrovni chrbtice, mal by sa začať “zbierať”. Potom tlak uvoľníme a koník by mal vyraziť vpred..

Podobenstvo s plachetnicou
Predstavte si telo koňa ako provu plachetnice. Svoje vlastné telo v sedle: sedíte vzpriamene a vyvážene ako sťažeň s plachtami, pevne zakotvený do paluby lodi pod vami. Loď i plachty môžu byť sebelepšie, kľúčovú úlohu hrá ale sila vetru (koňa) a schopnosti kapitána (vašej mysle).

Podobenstvo s riekou
Rieka predstavuje postupujúci tlak. Akákoľvek masa v pohybe je možným zdrojom postupujúceho tlaku. Rieka, búrka alebo kraviar zháňajúci stádo dohromady, to všetko sú podoby postupujúceho tlaku. Naspäť k rieke a jej brehom. Brehy riadia smer toku rieky tak, že zabraňujú vode preliať sa cez okraj. Zadržiavajúci tlak brehov ovláda tok rieky nie tým, že by jej hovoril kadiaľ tiecť, ale kam netiecť.

Hra na koňa
1) Stádová hybnosť – kto tlačí koho do bezpečia. Ak chceme aby s nami kôň naviazal naozaj pevné puto, a aby preukázal tú onú dôležitú rovnováhu úcty, sústredenia, dôvery a vôle byť s nami, musíme mu neustále dávať to, čo po nás žiada a čo potrebuje – sebavedomé, asertívne strkanie vpred, ktoré mu ale nebude naháňať strach.  Ak náš tlak na koňa nebude účinný, zviera nás bude vnímať ako podriadeného, ktorý mu nie je schopný zaistiť ochranu, ktorú zúfale potrebuje pre pohyb vpred, aby sa mohlo postaviť svojím obavám.
2) Môžeme postupovať vpred, ustupovať alebo stáť.  Predtým ako skúsime postrkovať koňa dopredu, musíme vedieť uhájiť si svoje postavenie, musíme vedieť koňa zadržať. Veľa koňov sa s nami pokúša hrať vlastnú hru, ktorej podstatou je práve zadržiavanie a bránenie.

Citlivé body koňa – “tlačítka”
Cieľom je presvedčiť koňa, že môže, a že by mal, na základe našeho povelu vyvíjať pohyb vpred, ktorý by mal vychádzať z jeho zadku. Najdôležitejšie pravidlo je byť vždy tým lepším koňom –  musíme byť vždy pripravení, ochotní a schopní pobiedzať ho vpred. Ak pracujeme zo zeme náš pupok by mal mieriť na jeho *slabiny*. Ak sa nám kôň natáča *zadkom* treba mu dať najavo že to nie je dobrý nápad. Po ruke býva švihnúť ho prútikom na miesta kde býva vypálená značka. Ďalší bod je tesne za podbrušníkom. Jeho účelom je hlavne ohýbanie koňa, poprípade jeho odtláčanie ak sa na lonži príliš tlačí k nám alebo seká rohy jazdiarne. Pri ohýbaní je často potreba zatlačiť aj na *plece*, ak sa kôň ohne iba hlavou a zvyšok tela pokračuje rovno. Posledným miestom je *papuľa* koňa – snažíme sa len zabraňovať nechcenému pohybu hlavy.

Otáčanie koňa
Najprv pompkneme koňa tlakom do slabín, potom zabránime vychýleniu panvy koňa, ďalej ohneme trup koňa v oblasti podbrušníka tlakom zvnútra a nadväzujeme bránením nechcenému pohybu v pleci. Nakoniec pomocou oťaží zabránime nechcenej zmene smeru a naopak uvoľňujeme ten smer, do ktorého chceme koňa zatočiť.

//dynamika=hybnost, respekt=ucta, blokovat=brániť,zadrziavat,rusit,prekážať, reakcia=pud, odpoveď, …

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s